• Kto sme?

Základná škola v Horovciach (okres Michalovce) je neplnoorganizovaná t.j. málotriedna základná škola. Zriaďovateľom školy je obec Horovce. V školskom roku 2020/2021 navštevuje základnú školu 19 žiakov. Z toho sú štyria žiaci v zahraničí. Škola optimalizuje učebné osnovy vo vlastnom vzdelávacom programe, ktorý zahŕňa aj problematiku začlenených žiakov a žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami.

Žiaci školy sa zapájajú do rôznych súťaží, projektov a aktivít. Zúčastňujú sa exkurzií, výletov, divadelných predstavení. Pravidelne navštevujú dopravné ihrisko v Sobranciach.  Na škole funguje aj krúžková činnosť zameraná na všestranný rozvoj osobnosti - športové činnosti, tvorivé dielne, pestovateľské práce a pod.

• Z histórie školy

• Školské budovy boli postavené v roku 1910 na pozemku, ktorý pre tento účel údajne daroval rímskokatolíckej a reformovanej cirkvi gróf Gejza Andráši. Na budove bývalej reformovanej školy do prechodu frontu t.j. do 1.12.1944 neboli uskutočnené žiadne väčšie opravy. Na budove bývalej rímskokatolíckej školy boli prevedené v roku 1936 úpravy, keď bola pristavená druhá trieda s predsieňou a kabinetom. Obidve cirkevné školy boli v roku 1942 na základe ministerstva školstva v Bratislave zlúčené a premenované na spoločnú obecnú ľudovú školu. Takýto stav bol až do obnovenia ČSR, kedy boli všetky školy na základe rozhodnutia SNR premenované na štátne. Škola utrpela vojnovými udalosťami veľké škody, čo sa týkalo samotných budov, ale aj zariadenia a učebných pomôcok.

Školský rok 1944/1945 sa začal 5.9.1944 s celkovým počtom žiakov 190. Škola mala 4 triedy. Tri triedy boli vo vlastných budovách, štvrtá trieda bola v prenajatej budove. Na škole pôsobili traja učitelia Andrej Pastor (učiteľ a zároveň riaditeľ školy), Pavol Matta a Rozália Schmidtová (reformovaní učitelia). Štvrté miesto nebolo obsadené z dôvodu vojnových udalostí. V školskom roku 1944/1945 sa vyučovalo aj napriek tomu, že sa približoval front. Od 1.11.1944 bolo vyučovanie až do 23.6.1945 prerušené z dôvodu, že bolo potrebné školské miestnosti nechať vyčistiť, opraviť a tiež bol nedostatok učiteľských síl. S pomocou MNV a školskej inšpekcie v Trebišove sa podarilo učebne ako tak dať do poriadku a 23.6.1945 sa obnovilo vyučovanie. ONV v Trebišove bol riadením školy poverený Pavol Matta. Na škole začali pôsobiť ako učitelia Andrej Tomáš (rodák z Horoviec), Július Kočiš a Veronika Lorincová (obaja z Vojčíc). V Horovciach boli tri triedy a štvrtá bola premiestnená na majer Bisce. Vyučoval tam Jozef Soták z Trebišova a mal zapísaných 24 žiakov. Školský rok 1944/1945 na štátnej ľudovej škole v Horovciach a jej pobočke na majeri Bisce bol ukončený 26.6.1945 , kedy boli žiakom rozdané vysvedčenia a tiež bol prevedený zápis na školský rok 1945/1946. Zdroj: Školská kronika

V 40. rokoch 20. storočia (počas druhej svetovej vojny) pôsobila v Horovciach Ľudová škola hospodárska, ktorá pripravovala chlapcov a dievčatá pre praktický život. Vyučovali sa tieto predmety: Vyučovací jazyk a písomnosti, Počty s merbou a účtovníctvom, Prírodovedné a národohospodárske základy výroby poľnohospodárskej s náukou obchodnou a poisťovacou, s družstevníctvom a spravovedou, Občianska náuka, Náuka o domácom hospodárení s vychovávateľstvom, Zdravoveda s telesnou výchovou, Náboženstvo, Poznávanie liečivých rastlín. Správcom školy bol pán Korčmároš. Vyučovalo sa v budove obecnej ľudovej školy.